MAIN
Nabíječ Mystery B6 – Tipy, triky, zkušenosti, propojení s PC
Nedávno jsem se rozhodl pořídit čistě ze zvědavosti nabíječ Mystery B6 za pěknou cenu 800Kč i s dopravou až z Hong Kongu, očekával jsem že mi přijde nepoužitelný krám ale omyl…
Po vybalení jsem byl celkem překvapen pěkným zpracováním, pouzdro nabíječky je vyrobeno z eloxovaného hliníku a působí tím pádem celkem bytelně. Mírné probrání nastalo když jsem s ní lehce zatřepal a zevnitř se začalo ozývat nějaké cinkání… nabíječku jsem tedy ihned rozebral a namontoval zpět málo dotažený šroubek který se asi přepravou vytřepal ze závitu úplně. Když už byla nabíječka otevřená rozhodl jsem se kouknout na vnitřnosti, musím uznat, že číňan předvedl velmi slušnou práci…kvalita osazení a zapájení je na dnešní poměry celkem standardní, o řízení nabíječky se stará jednočipový počítač Atmel atmega32, okolo něj již není mnoho součástek. Jistou vítku bych měl k provedení vybíjecího obvodu… jeho výkonový prvek(MOSFET tranzistor) je připájen zespod desky plošných spojů a bez jakéhokoliv chlazení, přitom na něm vzniká při vybíjení výkonová ztráta až 5W což je na pouzdro TO220 docela dost. Tento tranzistor si přímo říká o přišroubování přes izolační podložku na dno hliníkové skříňky, dokonce je s tím i počítáno na destičce plošných spojů.
Při podrobnějším zkoumání mi neunikla jistá zvláštnost v zapojení USB konektoru, který měl zapojené pouze dva vývody ze čtyř, kdo ví jak USB přibližně funguje tak již tuší že to takto nemůže fungovat a má pravdu. Výrobce na nás udělal tak trochu habaďůru a na USB konektoru je vyvedená obyčejná sériová linka, pro opravdové připojení na USB port je ještě potřeba převodník ze sériového rozhraní na USB, který se jistě dá zakoupit zvlášť.
Po tomto ohledání jsem se vrhl již na testování funkcí a měření přesnosti. Musím říci, že čekal jsem malou katastrofu, ale tato strojovna mě dosti překvapila, při měření proudu se chyba v celém pracovním rozsahu pohybovala do 0,5% a to je velice pěkná hodnota. U měření napětí jsem se dostal na hodnotu 1%, no ani to není žádná ostuda, i zde se jedná o pěknou hodnotu, při napětích na výstupu pod 10V se chyba dokonce ještě o 0,1% zmenšila. Jako další část testu jsem zkusil sejmout výstupní průběhy osciloskopem s těmito výsledky: při vybíjení nebylo co „osciloskopovat“, nabíječka totiž vybíjí naprosto lineárně, při nabíjení je tomu již jinak, je to samozřejmě dáno tím, že nabíjecí obvod tvoří DC/DC měnič pracující jako zvyšující nebo snižující(záleží zda je napětí nabíjeného packu větší nebo menší než napětí napájecí), konkrétní oscilogramy i hodnotami sem brzy dodám, ovšem předem mohu říci, že nejsou moc rozdílné od Graupner Ultramat 16 za 3000Kč, kterou také vlastním a takovéto průběhy na výstupu jsou realitou asi u všech nabíječů v cenové relaci do 4000Kč.
Celkově jsem s funkcí tohoto nabíječe velice spokojen, co se týče přesnosti tak si vede velmi slušně a programové vybavení je nadprůměrné, opět si neodpustím srovnání s Ultramatem 16, který vedle Mystery vychází jako úplný holobyt, nebýt toho že umí vybíjet 20W oproti Mystery 5W tak není absolutně schopen konkurovat. Velmi se mi líbí možnost nastavení prodlevy 5 - 60 minut mezi nabíjením a vybíjením při cyklování, zobrazení kolik bylo nabito i vybito po ukončení cyklování, možnost uložení několika profilů nastavení a také je možno nastavit napětí delta peak detekce pro Nimh i Nicd odděleně. Našlo by se toho nejspíš i více, ale nechce se mi to zde rozepisovat :).
Dále jsem se rozhodl zprovoznit sériové rozhraní kterým nabíječka disponuje, samozřejmě se mi nechtělo utrácet za zbytečnost jménem USB převodník a tak jsem začal vymýšlet jinou alternativu… a to připojení nabíječky na standardní sériový port, kterým je vybaven každý počítač. Tato možnost má jen jeden háček a to, že sériový výstup nabíječky pracuje s úrovněmi TTL, které nabývají hodnot 0V nebo 5V, sériový port počítače ale potřebuje v nízké úrovni minimálně cca -8V, tento problém se dá snadno řešit pomocí specializovaného(a velmi populárního) obvodu MAX232. Ubastlil jsem tedy jednoduchý převodníček a nabíječku připojil k PC… když jsem nahlédl v hyperterminálu na sériový port tak bylo krásně vidět příchozí data z nabíječky, spojení tedy fungovalo. Další otázka byla v jakém programu data vyhodnocovat a zpracovávat. Pro tento úkol se přímo nabízí program LogView, který je pro tyto účely vznikl, jako device stačí nastavit E-Station BC6 a funguje to! Formát dat u Mystery je naprosto shodný jako u E-Station BC6… nyní je těžké soudit kdo od koho „opisoval“, pravda je tam někde… v číně.
Na závěr mohu jen říci, že za 800Kč se tato nabíječka stává bezkonkurenční koupí, svými vlastnostmi překonává i nabíječe 2-3x dražší a mohu ji s čistým svědomím doporučit. Na závěr odkaz kde je ke koupi. a nabízí ji i za „poněkud“ jinou cenu i český překupník
Mystery B6 – propojení s PC pomocí sériového portu
Jak jsem již napsal výše, nabíječku lze celkem snadno připojit k PC i bez zbytečně drahého převodníku serial/USB, stačí postavit převodník úrovní z TTL na RS232, které používají sériové porty u všech PC, tato úloha se dá velice snadno realizovat obvodem MAX232 a pěti elektrolytickými kondenzátory 1uF/25V dle následujícího schématu:
Navrhl jsem pro toto malé zapojení i desku plošných spojů, když já sám jsem převodník ubastlil přímo na nožičkách integrovaného obvodu. Kromě obvodu MAX232 a elektrolytických kondenzátorů budeme dále potřebovat miniUSB konektor(protikus toho co je na nabíječi), nevím zda se dá pořídit samostatně ale přímo se nabízí možnost pořídit za pár korun hotový USB kabel a tento konektor z něj i s kouskem šňůry ustřihnout, dále budeme potřebovat konektor D-SUB 9Pin samice. Nyní již k postupu: nejprve je třeba udělat malou úpravu v nabíječce, a to zavedení +5V z vnitřního stabilizátoru na jeden volný vývod USB konektoru(toto napětí je potřeba pro napájení převodníku), na tuto úpravu nám stačí kousek tenkého izolovaného kablíku, nejbližší bod v nabíječi, kde nalezneme +5V je na ochranných diodách schovaných pod vstupním filtračním kondenzátorem hned u konektoru napájení +12-18V, odtud kablík natáhneme na jeden z volných krajních pinů USB konektoru… upozorňuji, že připájet jej zde je trošku piplačka a doporučuji na tento manévr opatrně odehnout anebo úplně vypájet tlumivku, která zde velmi zavazí. Připájením kablíku úpravy v nabíječce končí. Nyní si odstřihneme ze zakoupeného USB kabelu miniUSB konektor i s kouskem kabelu a najdeme zapojení příslušných žil( +5V, data a GND) a správně připojíme do již hotového převodníku, z převodníku ještě budeme potřebovat dvojžilový kablík pro připojení k PC, opět můžeme využít kousek co nám zbyl z ustřiženého USB kabelu, na konektoru D-SUB přivedeme zem na pin 5 a datový výstup z převodníku na pin 2, na konektorech bývají vývody popsány, takže při pozorné práci nelze nic splést. Po smontování nabíječky ji zapneme a přopojíme k ní převodník, raději zkontrolujte, zda je správně přivedené napájení a datový výstup, pokud je vše v pořádku můžeme D-SUB konektor zapojit do PC a nainstalovat program LogView dostupný zde: http://www.logview.info/cms/index.php?d_logview_info v programu je třeba nastavit správný port do kterého máte nabíječku připojenou a typ nabíječe na E-Station BC6, pak již stačí připojit nějaký akupack, spustit nabíjení nebo vybíjení a kochat se křivkami na monitoru. Pokud vše funguje na první pokus tak gratuluji k dobře odvedené práci :) .
.